Jak powstaje kamień nazębny i dlaczego warto go usuwać

by - lutego 24, 2017

Moi drodzy, zacznę dziś od wyjaśnienia Wam co to jest kamień nazębny.

Kamień to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, czyli to co staramy się usuwać podczas każdego szczotkowania. Płytka nazębna jest materią miękką, którą możemy usunąć za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej. Widoczna jest na zębach jako biało-żółty nalot, który można zeskrobać z powierzchni zęba.


Natomiast jeśli znajdą się w jamie ustnej miejsca, gdzie płytka nie będzie dokładnie doczyszczana to po kilkudziesięciu godzinach zacznie tworzyć się kamień. I tu sprawa już nie jest taka prosta i nie obędzie się bez wizyty w gabinecie, by się go pozbyć.



Dlaczego kamień jest niebezpieczny?

Kamień składa się substancji występujących w ślinie, z bakterii i ich produktów przemiany materii, ze złuszczonych komórek nabłonka i resztek pożywienia.
Jednym słowem - nic fajnego :( Na powyższym zdjęciu widoczny jest kamień powodujący stan zapalny dziąsła.

Długo zalegający kamień nazębny powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Gromadzą się w nim bakterie, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, o czym możesz przeczytać w poprzednim moim wpisie:

 http://dentystkaniesadystka.blogspot.com/2017/02/choroby-zebow-ryzyko-zawau-serca.html

Kamień też jest podstawowym czynnikiem powodującym paradontozę, która jest bardzo poważną chorobą przyzębia objawiającą się rozchwianiem zębów i może prowadzić nawet do ich utraty.
Oczywiście jest to proces, który trwa długo, czasami nawet latami.

W pierwszej fazie kamień występuje wyłącznie naddziąsłowo - taki kamień jest łatwy do usunięcia.
Objawia się często zapaleniem dziąseł i krwawieniem podczas szczotkowania.
Kamień naddziąsłowy (długo nieusuwany) zaczyna tworzyć się również poddziąsłowo, a dziąsła stają się obrzmiałe w wyniku procesu zapalnego i krwawią już nie tylko podczas szczotkowania.
Takie dziąsła są bardzo obolałe i pacjenci na tym etapie boją się szczotkować, gdyż czują dyskomfort. A dlaczego?

Kamień jest ciałem obcym pod dziąsłem. Utknęła Ci kiedyś drzazga pod skórą? Bolało? Pojawił się czerwony rumień dookoła? Podejrzewam, że tak.
Tak samo jest z dziąsłami. Dopiero po skalingu i po oczyszczeniu kamienia, dziąsła zaczynają się goić, bo pozbywamy się przyczyny stanu zapalnego.

Jak usuwa się kamień?

Najczęściej wykonuje się skaling przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych. Jest to taka łopatka, która wywołując drgania rozkrusza kamień. Po skalingu konieczne jest polerowanie, by zęby były gładkie. Na gładkiej powierzchni gorzej kumuluje się płytka bakteryjna, bezpośrednia przyczyna kamienia.

Część pacjentów palących i pijących dużo kawy, herbaty zmaga się również z osadem nazębnym.
Tutaj rozwiązaniem jest piaskowanie przy pomocy dyszy, która wyrzuca piasek czyszczący (wodorowęglan sodu) z wodą.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem, który powinien być regularnie wykonywany (co ok. 6 miesięcy) w gabinecie stomatologicznym bądź gabinecie higienizacyjnym. Zabieg ten wykonywać mogą dentyści jak i również dyplomowane higienistki. Dodam, że Panie higienistki osiągają dużo lepsze efekty od lekarzy jeśli chodzi o staranność wykonania zabiegu ;)
A zapobiegamy oczywiście starannie szczotkując i nitkując przestrzenie międzyzębowe.
Podczas wizyty higienizacyjnej powinien być również wykonany instruktaż szczotkowania dla pacjenta, względem jego potrzeb i dobór akcesoriów higienizacyjnych.

Czy można wykonywać skaling w ciąży?

Oczywiście, że można. A nawet powinno się wykonywać go częściej niż zazwyczaj, gdyż kobiety w ciąży często mają problem z dziąsłami w wyniku chwiejnej gospodarki hormonalnej.
Pamiętaj, że choroby dziąseł i bytujące w nich bakterie są jedną z przyczyn przedwczesnych urodzeń i poronień!

Czy na odkładanie się kamienia nazębnego ma wpływ jakość wody?

Myślę, że po przeczytaniu wpisu odpowiedź jest jasna. Woda nie ma tu na nic wpływu. Wpływ mamy MY i jakość SZCZOTKOWANIA :)
Oczywiście ma wpływ nasza dieta i skład śliny, ale bez płytki nazębnej kamień się nie utworzy.

Zachęcam do częstych wizyt higienizacyjnych w myśl zasady LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ.

You May Also Like

0 komentarze